Published On: Čt, Pro 31st, 2015

Zamyšlení nad rokem 2015

Share This
Tags

Milí přátelé, vlastenci, spolubojovníci,

konec roku 2015 mě vede k zamyšlení nad letošními událostmi. Z mého pohledu to byl rok hektický, horký, stresující, s příměsí naděje, že bude lépe.

Ignorace naší vlády k uprchlické krizi mne dohání k šílenství. Arogance naší vlády mne dohání k slzám. Při sledování záznamů z Poslanecké sněmovny nabývám dojmu, že se politici nechali inspirovat výrokem z filmu Tajemný hrad v Karpatech „Bitvu jsem prosrál, ale dobře sa vyspál“ .

Při sledování vánočních pořadů v televizi, kdy vidím Vlastu Buriana, Jaroslava Marvana, pořady o Tomáši Garrigue Masarykovi a historické dokumenty, mne napadá otázka, co by k vlasteneckému cítění našich politiků řekli naši předci.

Nikdy by mne nenapadlo, že osobně zažiji Válku mloků či Den trifidů. I to nejprimitivnější zvíře na úrovni prvoka si brání své území před invazivními druhy. Žít s ostatními druhy v harmonii lze, ale pouze za předpokladu, že nový příchozí druh neohrožuje a nevytlačuje ten původní. Naši politici sice neztratili hlavu, zato ztratili mozek. Chovají se jako myši napadené toxoplazmózou. Ty pak ztrácejí pud sebezáchovy a vesele pobíhají mezi kočkami.

Nadcházející rok 2016 má být podle předpovědí rokem, kdy to dobré vzroste a to shnilé zemře. Jak příznačné pro rok, kdy mají být nové volby do Senátu Parlamentu a do zastupitelstev krajů. Na volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu si budeme muset počkat do roku 2017. Jsem si jistá, že lidé již přestali věřit planým předvolebním slibům, koblihám, změnám postojů na poslední chvíli a jinému mazání medu kolem pusy, a budou volit politiky podle toho, co v minulých letech ukázali svými činy a postoji.

Když slyším naši krásnou hymnu začínající slovy „kde domov můj“ a pokračováním popisu naší krásné země,  okamžitě mě napadají slova z jiné písně, a to „zůstaň mým domovem“ . Věřím, že naše země bude opravdu naší, českou.  (Česko = Čechy, Morava, Slezsko. Země obývaná Čechy, Moravany a Slezany.)

Všem vám přeji do nadcházejícího roku 2016 hodně zdraví, štěstí, vzájemného porozumění a lásky. Každému z vás přeji čest, která vychází především z vlastního jednání, každému přeji svobodu, která končí tam, kde začíná svoboda toho druhého, a v neposlední řadě vám všem přeji respekt, nejen k nám, ale i náš respekt k ostatním. Návod na šťastný život je jednoduchý. Nedělej nic, co sám nechceš, aby ti dělali druzí.

Na závěr si dovolím pár posledních vět z mé oblíbené knihy Den trifidů:

„Příští generace se budou ptát, jak se to stalo. Jak mohli tak rychle pohltit celý svět? Bylo to proto, že jsme měli zavřené oči, i když jsme viděli.“

autor:  Daniela Blechová

- Freelancer webdesigner Občanská aktivistka, koordinátorka Novinářka vyjadřující se k aktuálnímu dění, problémům u nás i ve světě. Najdete zde její články, zamyšlení a komentáře

Comments

comments