Published On: Ne, Led 22nd, 2017

Záhadná smrt Anety Rodové

Share This
Tags

Aneta Rodová z Kladna zemřela v září 2014 na 13 bodnořezných ran nožem, které mimo jiné zasáhly plíci a třikrát srdce.  A to v pražských Letňanech, v bytě, který patřil Libanonci Ahmedovi.  V bytě krom Anety byla ještě přítomna její kamarádka Kateřina s přítelem Ahmadem. Policie uzavřela případ s tím, že spáchala sebevraždu. Okolnosti smrti i postup policie ale vyvolávají  řadu otázek, které zůstávají nezodpovězeny. Policie nevyslechla několik svědků, chybí důležité posudky i důkazy z místa činu.

S odstupem času jsme se rozhodi na případ znovu podívat a připomenout si fakta. 

 • Při repitvě se zjistilo, že z těla zmizelo Anetino srdce.
 • Anetina matka uvedla, že ve spisu byly jiné záznamy a dokumenty, než byly v prvním šetření a poukazovala na to při konzultaci s vyšetřujícím policistou.
 • Rekonstrukce činu proběhla v prostorách, které neodpovídaly podmínkám bytu, kde se to stalo. Nábytek byl úplně jinak rozestavěný.
 • Způsob kladení otázek soudnímu znalci Petru Tomáškovi,  se jeví hodně zvláštní. Vyšetřující komisař se ho na něco ptal a on mu místo jasné odpovědi řekl, ať si to najde v pitevním protokolu. 
 • Výpovědi Ahmada a Kateřiny se naprosto rozcházely.
 • Aneta měla v plících litr a půl sražené krve a musela zemřít okamžitě. Dvě rány nožem šly přímo do srdce, třetí (zřejmě vedená s menší silou)  pronikla jen do osrdečníku. Všechny tři rány do pravé komory srdce byly smrtelné, není tedy možné, aby si Aneta zasadila další rány nožem. 
 • Jeden znalec psal,  že Aneta v sobě neměla podle pitevní zprávy alkohol a dle svědků vypila během večera jednu skleničku, tak z ní prý alkohol vytekl, když dostala krevní plazmu. Ale pan znalec se zapomněl podívat, že Aneta žádnou krev ani plazmu nedostala.
 • Ahmadovi neodebrali DNA na místě, ale až teď zpětně, ale v případě Kateřiny odebrali DNA okamžitě.
 • Policie uzavřela případ v dubnu 2015, ale tričko poslali na expertizu až v září 2015, tedy až rok poté, co Aneta měla spáchat údajnou sebevraždu a půl roku po uzavření případu.
 • V psychiatrickém posudku na Anetu je napsáno, že jí podrobili výslechu ve Střešovické nemocnoci, ale v té chvíli byla Aneta v hlubokém bezvědomí, ne-li mrtvá
 • Prvním vyšetřovatelem byl Jan Ušelik, který udělal několik chyb – nezapečetil byt, neprovedl rekonstrukci, nedal pětadvacet vzorků do laboratoře a pracoval s jednou jedninou verzí případu.
 • Nůž, kterým byly zasazeny rány do srdce měl zoubkatou čepel. Rána, která byla na zápěstí, nevykazovala okraje zoubků, ale čistý řez. To znamená, že rány na ruce byly od jiného nože.
 • Jsou nejasnosti ohledně nálezu nože. Ve spise je jednou na kuchyňské lince, pak na zemi, pak se našel v ložnici.
 • Podle výpovědi Anetiny matky ohleně detektoru lži uvedla ,, Výsledky detektoru lži jsou šílené, protože on lže v pěti otázkách, a je to vyhodnocené tak, že se musí přihlédnout k tomu, že je muslim, takže má trošku jiné cítění, přestože se ho ptali, jestli rozumí česky. On řekl, že je tu jedenáct let, že nechce tlumočníka, a i přesto je to vyhodnocené jako v pořádku. Jsou tam jasné indicie, že ten člověk lže. A to i v zásadních otázkách, jestli byli v bytě sami.“
 • Na noži se našly Ahmadovy otisky prstů. Ahmad do policejního protokolu vypověděl, že se Anetu snažil zastavit a několik minut se přetahovali o nůž, přičemž ho Aneta čtyřikrát pořezala na ruce. Podle spisu dal Ahmad nůž Kateřině, která s ním běžela do ložnice a odložila ho vedle televize – smrtící zbraň se však našla na kuchyňské lince.

Matka Anety poukazuje na to, že s ní policie od začátku nechce komunikovat, na případu se vystřídalo několik státních zástupců a celé vyšetřování podle ní vyvolává řadu otázek, které jí nikdo nedokáže nebo nechce objasnit.

Na případ se zaměřilo i Vrchní státní zastupitelství v Praze, kdy vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová v případu našla jisté nejasnosti, proto jej předala na Městské státní zastupitelství v Praze k došetření, kde se rozběhlo nové vyšetřování a výslechy svědků.

Rozhodnutím parlamentní komise se případem Anetina úmrtí zabývala i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), aby prošetřila, zda policie případ příliš neuspěchala.

 

 

 

- Freelancer webdesigner Občanská aktivistka, koordinátorka Novinářka vyjadřující se k aktuálnímu dění, problémům u nás i ve světě. Najdete zde její články, zamyšlení a komentáře

Comments

comments