Published On: Čt, Lis 2nd, 2017

Otevřená věznice aneb když dva dělají totéž, není to vždy totéž.

V Jiřicích na Nymbursku byla 16.10.2017 slavnostně otevřena první tzv. otevřená věznice v Česku. Specializované zařízení bude připravovat odsouzené s delším trestem na zodpovědný návrat do společnosti. Podmínky ve věznici se budou blížit těm na svobodě.

To se píše na webu Ministerstva spravedlnosti. Viz celý článek ZDE. Ministr Pelikán se snaží vycházet ze zahraničních zkušeností, kdy se vězni učí pravidelnému režimu a učení se zodpovědnosti například přispíváním úklidem a provozu věznice, údržbou budov a zahrady, prací v kuchyni.

Před dvěma lety jsme navštívili věznici na norském ostrově Bastøy, kde se vězni o sebe starají v podstatě sami. Jsou už při výkonu trestu zodpovědní za své chování a po návratu do společnosti nevykazují téměř žádnou recidivu. Velmi jsme stáli o to, abychom mohli podobný projekt vyzkoušet u nás. Jsem rád, že se to po necelých dvou letech podařilo,“ doplnil generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal.

Ministr a generální ředitel přitom vycházejí z poznatků norské věznice na ostrově Bastøy. Tento ostrov má 2,28 km². Nehrozí proto útěk vězňů, tak jak se to v Jiřicích již stalo pravidlem. Ještě před spuštěním tohoto hokus-pokusu byli vězni z Jiřic často zaměstnáváni v blízkých Milovicích konkrétně v parku Mirákulum, v tomtéž parku, který denně navštěvují stovky dětí a také v okolních vesnicích.

Dne 17.8.2017 utekl Martin Pála z nestřeženého pracoviště v Hlavenci, který si odpykával trest odnětí svobody ve věznici Jiřice, a to za spáchání trestných činů omezování osobní svobody a krádeže.
Zdroj: https://www.denik.cz/krimi/na-mladoboleslavsku-utekl-vezen-nebezpecny-neni-20170817.html

22.3.2017 utekl vězeň Martin Bendžák, který si odpykával trest odnětí svobody ve věznici Jiřice, a to za spáchání trestných činů omezování osobní svobody a krádeže. V době útěku pracoval v již zmíněném zábavním parku Mirákulum.
Zdroj: https://www.denik.cz/krimi/na-mladoboleslavsku-utekl-vezen-nebezpecny-neni-20170817.html

Je možné, aby se z platily takovéto aktivity jen na vyzkoušení zda to bude fungovat? Proč se nikdo neptal lidí z okolních měst a vesnic? Jak je možné, že odsouzení vězni nejsou střeženi. Nyní se dozvídáme, že místo trestu dostanou převýchovu. Budou se učit na počítačích, finanční gramotnost nebo i právní minimum. Kde je tedy trest? V čem spočívá? Volný a nestřežený pohyb osob, přístup k počítačům, organizování zábavy jejich volného času. Zatím co mnoho poškozených se ocitlo na psychickém či finančním dně, tito odsouzení se mají ve vězení leckdy lépe, než jejich oběti.

Dle mého názoru by měl být trest trestem a po jeho odpykání by teprve následně měla přijít na řadu převýchova. To, co je možné na opuštěném ostrově v Norsku  není v žádném případě aplikovatelné na naše podmínky. Vzhledem k vysoké kriminalitě nepřizpůsobivých, které Norsko nemá. Vzhledem k tomu, že Jiřice nejsou na opuštěném ostrově. Vzhledem k tomu, že není morální, aby se pachtelé měli lépe, než jejich oběti.

 

 

- Freelancer webdesigner Občanská aktivistka, koordinátorka Novinářka vyjadřující se k aktuálnímu dění, problémům u nás i ve světě. Najdete zde její články, zamyšlení a komentáře

Comments

comments