Published On: Čt, Říj 1st, 2015

Babiš vydělal na vstupu do politiky 3 miliardy korun

Share This
Tags

Andrej Babiš na vstupu do politiky jednoznačně a výrazně vydělal. Jeho firmy obdržely kupříkladu od státu úlevy na daních 1,476 miliardy korun. Stát přitom zastupuje právě v oblasti výběru daní Andrej Babiš. Babišovi se daří získávat státní zakázky, třeba firma Uniles získala od státu zakázku za 3 miliardy korun. Jistě, mohla by ji dostat i kdyby Babiš nebyl v čele ministerstva. Ale je to divné. Výborná je ovšem Babišova situace v získávání veřejných dotací. Za minulý rok získal 955 milionů korun, což je značné navýšení oproti minulým rokům. Jde zhruba o padesátiprocentní navýšení oproti průměru z předchozích pěti let, kdy Babiš nebyl ministrem. Tyto zásadní informace publikoval týdeník Respekt a zcela jednoznačně tím vyvrací zlidovělý blábol, že „Babiš nemusí krást, protože už je bohatý“.

Článek Jaroslava Spurného z minulého týdne a s výrazným titulkem„Tři miliardy od Babiše pro Babiše“ je stručný a jasný. Prostý a spíše letmý přehled zvyšujících se dotací, daňových úlev, jež dříve byly nemyslitelné, a také pohled na hojnost státních zakázek ukazuje, že „od chvíle, kdy se velkopodnikatel stal ministrem financí, zažívá Agrofert ještě lepší časy.“ Odhadem Babiš na svém vstupu do politiky vydělal podle Respektu nejméně tři miliardy korun.

Týdeník Respekt kdysi, když ještě Andreje Babiše široká veřejnost téměř neznala, publikoval velmi kritický text o zbohatnutí a podnikání tohoto českého oligarchy a současného ministra financí. Bylo to v roce 2009 a takové informace ještě neměly závažnější politické dopady. Babiš Respekt zažaloval a týdeník vyhrál.

Když se Babiš rozhodl jít pod vlajkou protikorupčního hnutí do politiky a v roce 2013 smetl českou pravici, tak týdeník Respekt v této nové situaci, kdy kritické informace o Babišovi získaly novou důležitost pro rozhodování voličů, nepublikoval už nic z toho, co bylo dříve výsledkem práce zejména jeho kmenového redaktora Jaroslava Spurného, a cudně přihlížel nástupu autokratického politika k moci a tím také k omezení novinářské svobody v klíčových politických denících.

Tato situace se poslední dobou mění a po dvou letech faktické vlády Andreje Babiše, kdy je již zcela prokázán jeho zhoubný vliv na česká média a také rozsah jeho konfliktu zájmů a kumulace politické, ekonomické a mediální moci, přichází týdeník Respekt s článkem, který lze v tomto kontextu označit za průlomový.

O motivech střídmé kritičnosti Respektu vůči Andrejovi Babišovi se vedou značné diskuse. Náš spolupracovník Bohumil Doležal označil přístup Respektu jako „nechumelismus“, tedy zvláštní druh kolaborace s autoritativní mocí tím, že novináři předstírají, jako by se nechumelilo, a tím pak nemají ani morální povinnost vůči takové moci statečně vystupovat. Tímto článkem Jaroslava Spurného, který následuje po méně smělých, ale kritických článcích z minulých týdnů, se tedy situace zřejmě mění. Ten samý autor ještě před rokem ujišťoval čtenáře, že nepovažuje Andreje Babiše za zločince. Když domyslíme, co je v tomto článku doslova řečeno, tak stojí za úvahu otázka, jak se přesně dá pojmenovat člověk, který vstoupil do politiky s tím, že odstraní korupci a přitom zároveň výrazně vylepšil svůj byznys.

Všem politickým podnikatelům dohromady, jež se kdysi přisáli na někdejší českou pravici, se nic tak geniálního nepovedlo.

Zajímavým dokladem, že se z novinářského „nechumelismu“ stala obecná konvence české žurnalistiky, je skutečnost, že se tento zcela zásadní článek nesetkal s výraznějším zájmem veřejnosti. Prostě ho všichni ostatní mají tendenci zatlouct anebo nejlépe vůbec nevidět. Ono je to pro mnohé pak jednodušší.

A právě proto je třeba tento text šířit.

Článek týdeníku Respekt čtěte ZDE.

Join the Forum discussion on this post

- Freelancer webdesigner Občanská aktivistka, koordinátorka Novinářka vyjadřující se k aktuálnímu dění, problémům u nás i ve světě. Najdete zde její články, zamyšlení a komentáře

Comments

comments